שאלות נפוצות

למה צריך עמותה לקידום מחקר וריפוי פסיכדלי בישראל?

בישראל חיים כרבע מיליון אנשים המתמודדים עם מחלות נפש מסוגים שונים. יעילות הטיפולים הקיימים למרבית מחלות הנפש מוגבלת. התמונה בישראל איננה שונה משמעותית מהממוצע בעולם המערבי כאשר בישראל ישנה שכיחות גבוהה יותר של הפרעות חרדה כולל הפרעת דחק בתר-חבלתית (פוסט-טראומה) ושכיחות מעט נמוכה יותר של דיכאון.

טיפולים בעזרת חומרים הלוצינוגנים מהווים הבטחה גדולה לטיפול במגוון מחלות נפש. בעשור האחרון מתפרסמים מחקרים מבוקרים בסטדנרטים הגבוהים ביותר המעידים על פוטנציאל ריפוי שלא נראה מעולם בתחום הפסיכיאטריה. אכן ארגון ה FDA עצמו העניק לטיפולים פסיכדליים מעמד של "טיפול פורץ דרך" וראש המוסד לבריאות הנפש בארה"ב (NIMH)  טוען ש"ריפוי בעזרת חומרים פסיכדלים הוא ההתפתחות המבטיחה ביותר בפסיכיאטריה".

עם כל ההייפ הזה ניתן לחשוב שהעבודה כבר נעשית, השוק יעשה את שלו לגלות את התרופות המתאימות, כפי שנעשה בתחומים אחרים ברפואה, ואלפי חולים שנמצאים בסבל אדיר יקבלו את הטיפול שיקל עליהם. לצערינו המציאות רחוקה מכך. מחקר וריפוי בפסיכדלים מוגבל וכמעט ולא מתקדם כלל בארץ (ואף בעולם מתקדם לאיטו) למרות למעלה מעשור של מחקרים מבוקרים שמצביעים על תוצאות מבטיחות המגיעים מרחבי העולם.

הסיבות המרכזיות למצב זה, אשר חלקן קשורות זו בזו, הן: (1) רגולציה מכבידה ולעיתים משתקת על כל חוקר ומטפל שמבקש לעסוק בתחום, (2) החומרים אינם מוגנים בפטנט כך שאין אינטרס כלכלי לחברות מסחריות להשקיע כסף במחקר ופיתוח, (3) הקהילה המדעית והקלינית מביעה חשדנות רבה כלפי העוסקים בתחום בשל דעות קדומות וההקשר לשימוש שאיננו טיפולי בחומרים אלה,(4) אין מרכזים או מעבדות העוסקות בתחום בישראל. מסיבות אלו ונוספות אין שום גוף שידחוף מציאת טיפולים יעילים בפסיכדלים. יתרה מזאת, מאחר והטיפולים אינם מערבים צריכה ממושכת של תרופה וניתנים במספר התערבויות בודדות, דבר שעלול להחליף טיפול תרופתי ממושך, ייתכן וישנו אינטרס לתעשיות במשק שלא לקדם מחקרים בתחום זה.

יש כבר עמותות לקידום פסיכדליים בעולם, בשביל מה להקים עמותה מקומית?

הקידום של מחקר וריפוי פסיכדלי בעולם מתקיים כיום בזכות עבודתם המסורה של מספר מצומצם של חוקרים וקלינאים שנתמכים ע"י תרומות הניתנות לארגונים כמו Multidisplinary association for psychedelic studies (MAPS), Heffter Research Instituide, Beckley Foundation ועוד מספר ארגונים מצומצם. בנוסף, במקרים ספורים ניתן סיוע ממשלתי ומענקי מחקר לנושא בעיקר במדינות בריטניה ושווייץ.

לעומת זאת, בישראל לא קיים ארגון לקידום התחום, המאגד יחד מטפלים וחוקרים ומחבר אותם לציבור הישראלי המחפש מרפא. נכון, ניתן לקבל תמיכות מעמותות מחו"ל, כפי שנעשה במחקר MDMA של הארגון MAPS, אך זה מעט ולא מספיק.

ללא ארגון מקומי שמערב רופאים בכירים במערכת הציבורית הישראלית ובעל קשר ישיר לרגולטור הישראלי ולציבור הישראלי הטיפול בעשרות אלפי חולים יתעכב ובכך יגזול מהם את הזכות לחיות בבריאות וברווחה. יתרה מזאת, ההישענות על מרכזי הכשרה ומחקר מרוחקים ופרטיים בארה"ב ימנע ממערכת הבריאות הציבורית לאמץ, להתאים ולפתח את הטיפולים למטפלים ולמטופלים בישראל.

האם זה חוקי לקדם פעילות מחקרית וקלינית בחומרים הלוצינגנים?

העמותה מקדמת אך ורק פעילות מחקרית וטיפולית המתבצעת באופן חוקי תחת אישורים של כל הגורמים הרגולטוריים הרלוונטיים בישראל. אין כל פסול לקדם מחקר וטיפולים בתחום בכל דרך חוקית אפשרית. המחויבות שלנו לבריאות החולים צריכה למגר מצב שבו, בשל העובדה שחומרים נחשבים תרבותית כ"מסוכנים/אסורים", האמת המדעית והקלינית לגבי יעולתם התרפיוטית לא תצא לאור. אנו מאמינים שכשם שלא ניתן לעלות על הדעת מחלקה פנימית בבית חולים ללא אנטיביוטיקה, כך לא נוכל להעלות על הדעת בעתיד, מרכז לבריאות הנפש ללא חומרים הלוצינגנים.

אני רופא/חוקר/מטפל שמביע עניין בתחום זה אך חושש מהסטיגמה והדעה הקדומה הקיימת, ומיחסם של אנשי מקצוע אחרים כלפי העיסוק בתחום. כיצד העמותה יכולה לסייע לי?

עצם קיומה של עמותה מקצועית כזו בישראל מאפשר כבר להתחבר לרופאים, חוקרים ומטפלים אחרים הפועלים בתוך וכחלק מהמערכת הציבורית בישראל. באתר העמותה קיים חומר מקצועי בעברית וקישורים לאתרים נוספים מהעולם המאפשרים לכל אחד ללמוד על הבסיס המדעי הרחב מאחורי טיפולים ומחקר פסיכדליים. לעזרה וייעוץ במקרים ספיציפיים ניתן לפנות אלינו במייל או בטופס צור קשר.

מדוע אין מעורבות של חברות תרופות בפיתוח ומחקר של חומרים פסיכדליים?

תשובה לשאלה זו נמצאת בתשובה לשאלה הראשונה בתחילת העמוד. נציין גם שזוהי אמירה לא מדויקת מאחר ויש עניין של חברות תרופות בנגזרות שונות של קטמין ופסילוסיבן לשימוש מבוקר וחוץ אשפוזי לטיפול במגוון הפרעות נפשיות.

איך העמותה מתקיימת?

כל פעילות העמותה כולל רישום העמותה, כתיבת תוכן, עיצוב האתר , גיוס חברי עמותה נעשו עד כה מכיסם הפרטי של מייסדי העמותה.
כעת כאשר הבסיס הוקם העמותה זקוקה לתמיכת תורמים על מנת שתוכל להתחיל לקדם את מטרותיה (ראה מטרות העמותה כאן).

אין מקבלי שכר בעמותה כלל ועבודתינו נעשית בהתנדבות מלאה. כל סכום שתתרמו ילך במלואו לקידום של טיפול וריפוי הפרעות נפשיות והקלת סבלם של הסובלים ממחלות נפש.

איך אפשר לתרום?

ישנן דרכים רבות לתרום לעמותה:

 • הצטרפות לעמותה:
  מטפלים/ות וחוקרים/ות מתחום ברה"נ יכולים להצטרף לעמותה כעמיתים אקדמים או קליניים בעמותה
  מתעניינים/ות ללא רקע אקדמי קליני רלוונטי יכולים להצטרף לעמותה כעמיתים מלווים
  כאן מצטרפים אלינו
 • סיוע להקמת העמותה: העמותה נמצאת בשלבי הקמה ראשוניים. יש צורך בעזרה בכתיבת והגהת תוכן, פרסום פעילות העמותה והגעה לתורמים, עזרה בהפקת אירועים, ימי עיון ובהמשך כנסים, רעיונות נוספים לתפעול העמותה.
 • תרומה כספית: תרומה כספית חד פעמית לעמותה תאפשר לנו להתחיל בהקדם האפשרי להפיץ קולות קוראים ראשונים למתן תמיכות בחוקרים ומטפלים המגישים הצעות מחקר בתחום הריפוי הפסיכדלי בישראל.
  בהמשך גיוס המשאבים יאפשר לנו לממן מחקרים באופן ישיר בישראל בהתאם להיענות הציבור לגיוס התרומות שלנו.
  תמיכה בעמותה אפשרית בתרומה חד פעמית (לינק לדף התרומות) או בהוראת קבע (תרומה קטנה של מספר שקלים בחודש יכולה להצטבר, ביחד עם תרמותיהם של אנשים אחרים, לסכום שיאפשר פעילות שוטפת של העמותה תוך התעסקות מינימלית בגיוס כספים והתעסקות מקסימלית בקידום של מטרותיה המכוונות למציאת מזור לסובלים ממחלות נפש).
סגירת תפריט